Kuidas on sõelutud liiv abiks aiapidajale?

Igal suvel on aiapidajad põrkunud ühe ja sama probleemi ette – mida teha väikeste limaste kahjuritega, kes kipuvad hävitama nende aeda ja taimi.
Jutt käib tigudest, keda leidub ainuüksi Eestis üle 80 liigi.  Nende varjatud eluviisi tõttu ei märka me neid enne, kui kahju on sündinud ja teod ise varjunud oma pelgupaikadesse. Erandiks on vihmased ja niisked päevad, mil teod ei vaevu taimedelt lahkuma ja siis on neid ka lihtne tabada. Paljunemiseks vajavad teod rasket, niisket ja happelist mulda, mille sisse on hea oma mune peita.

Kuidas mõjub mürgi kasutamine?

Paljud tootjad ja ka aianduseksperdid soovitavad kasutada meie erinevaid mürke, mis väidetavalt tigusid kuivatavad ja liikumisvõimetuks muudavad. Sellega kaasneb aga oht tuua oma aeda kemikaale, mille mõju meile endile ei ole teada. Kõige suuremaks ohuallikaks on selline mürgipüünis väikestele lastele, kes pahaaimamatult võivad uut nähtust omal käel uurima hakata. Võib juhtuda, et seejärel justkui iseenesest liiguvad nende pisikesed sõrmed suhu. Sageli ei saa vanemad või siis nende vanavanemad esmalt arugi, mis võiks lastel viga olla ja seetõttu ei pruugi abi olla õigeaegne. Teine kaasnev oht selliste mürgipüünistega on vihmasajud, mille korral uhutakse mürk pinnasesse ning sealt edasi juba läbi taimede ja nende viljade jõuab kemikaal meie endi ja meie laste organismi. Selline märkamatu ja järjekindel „organismi turgutamine“ võib pikema aja jooksul viia tulemusteni, mille lõplikku mõju oma tervisele on raske hinnata.

Kuidas siis limukaid ohutult aiast ja taimedest eemale peletada?

Üks võimalus võitluses limaste kahjuritega on kasutada oma aias Silikaadi sõelutud liiva! Kuivliiv Heleda värvuse ja sõmera koostisega liivast on pumpamise käigus eemaldatud kivid, savi ja orgaanika, mille tulemuseks on puhas ja ühtlase koostisega looduslik toode. Tehases põletatakse kuivatamisel liivast välja viimnegi bakter ja sõelumisel eemaldatakse liigne tolm. Saadud liiv on ökoloogiliselt nii puhas, et võite väikelapse kasvõi palja pepuga sellele väiksemagi kartuseta istuma panna.

Tigude tegevuse tõkestamiseks on seda liiva hea puistata taimede või kaitstava piirkonna ümber ca. 10-15 cm laiuse ribana. Sellisele kuivale ja sõmerale liivaribale teod ja nälkjad sattuda ei taha. Kleepudes nende kehade külge, takistavad liivaterad kahjurite liikumist ja sunnivad limaerituse mitmekordseks, mille tulemusel limukas kiirelt kuivab. Peeneteraline liiv on kojalistele tülikas veel ühel põhjusel – nimelt ohu korral kotta tõmbudes võtab limane keha osa liivaterasid endaga kaasa, viies need tundlikusse sisekeskkonda. Suurematest tükkidest ja teradest on limukal kergem vabaneda, aga peeneteraline liiv on juba tunduvalt tülikam ja põhjustab ebameeldivust pikema aja vältel, mistõttu üritavad teod peenele liivale sattumist vältida. Vihmane ilm võib küll luua mõningase kergema võimaluse liivatõkke ületamiseks, aga juba esimesed päikesekiired kuivatavad liivariba pinna kiirelt ja kahjurid jäävad nö. lõksu ja hiljem on neid suhteliselt lihtne kokku korjata.

Liivariba on hea ja lihtne värskenda, kuna müügil olevast 25 kg kotist jagub pikaks ajaks ja müüdava toote hind on suhteliselt odav võrreldes erinevate kemikaalidega. Sügisel, kui aiamaad kaevatakse ja kobestatakse, võib liiv rahumeeli sattuda mulla sisse, aidates kaasa pinnase sõmeraks ja kergemaks muutmisele, luues ühtlasi head võimalused taimede juurestiku arengule ning tekitades samas ebasoodsa keskkonna kahjurite paljunemisele ja talvitumisele. Looduslikult puhta liiva puhul ei pea kartma, kui lapsed juhtuvad liivaseid sõrmi suhu panema (liivakastis mängides võib seda pidevalt juhtuda).

Tõrjeks sobilik peenliiv on saadaval kõikides ehituskauplustes üle Eesti. 

100 aastat kindlat kivi!